Praktiker Türkiye

Praktiker markasının geçmişi 1970’lere dayanır. Praktiker “Organize perakende ev geliştirme” alanında “Kendin Yap” anlayışı ile ürün ve hizmet sunmak üzere, 1979 yılında Almanya’da 4 mağaza ile faaliyete başladı.

İlerleyen dönemlerde, Almanya’nın en büyük üçüncü, Avrupa’nın ise en büyük dördüncü “Kendin Yap” market zinciri konumuna ulaştı ve 1991 yılı itibariyle Almanya dışında da marka bilinirliği artmaya başladı.

Praktiker Şirketler Grubu; Almanya, Polonya, Macaristan, Yunanistan, Lüksemburg, Türkiye, Romanya, Bulgaristan ve Ukrayna’da 440 Civarında mağazası ile güçlü global bir Yapı market markası oldu.

Dünyanın en değerli markaları arasında yer alan Praktiker’in Türkiye serüveni 1997 yılında başlamıştır. 2014 yılından bu yana Uygulama Yapı Marketleri A.Ş. çatısı altında faaliyet göstermektedir.

Praktiker’in yapı marketleri alanında öncülük ettiği uygulamaların başında gelen franchising modeli kapsamında, Türkiye’nin birçok noktasında Praktiker mağazaları açmaya devam ediliyor. Praktiker franchising konsepti dahilindeki işletmeler, sistemin içerisinde aktif rol almalarının yanı sıra kendi işinin sahibi olmanın imtiyazını da yaşamaktadır. Praktiker franchising konsepti çatısı altında faaliyet göstermek, Praktiker markasının sunduğu miras ve bilgi birikimi sayesinde riskleri en aza indirerek ticari başarı elde etme anlamına geliyor.